RT Myriad - шаблон joomla Joomla

مقدمه

مردی بر دامنه آفتابی کوهی بلند، رو به نسیم گرمی که از شیب می وزد ایستاده است. صدای باد که در لابلای برگهای درختان صنوبر میپیچد، بر عظمت این روز باشکوه میافزاید. ناگاه صدای یک پرنده شکاری در هوا طنین انداز میشود. مرد دستهایش را بالا برده و مصمم شروع به دویدن در سراشیبی کوه مینماید. همزمان کمان زیبای رنگینکمان در بالای سر وی قرار ميگیرد و او را با خود به آسمان میبرد. خلبان در آسمان به پرواز در آمده است و آرام آرام بالا و بالاتر میرود. بال هلالی زیبا چشم انداز را تغییر داده است و مجموعهای از رنگهای درخشان خارق العاده، در آفتاب تابناک گم میشود. این تصویر امپرسیونیستی ماهیت یک پرواز ناب و خالص است.
به دنیای پرواز آزاد خوش آمدید. اغلب خوانندگان برای تحقق بخشیدن به آرزوی دیرینه پرواز در آسمان بیکران، بر فراز طبیعت بکر، اکنون با ما همراه هستند. برای برخی نیز فقط تماشای تصویر بی نظیر رنگین کمانی که انسان را به آسمان میبرد کافی است، اما براي این دسته هرگز این راز کاملا آشکار نمیگردد که چرا پرواز با پاراگلایدر اینقدر هیجانانگیز است.
انگیزه شما هر چه باشد، امیدواریم سفری از یک تماشاگر ساده به سوی یک خلبان مجرب را در پیش بگیرید. سفری که لذت بخش، جذاب و رضایت بخش است. حتی تصور پرواز با پاراگلایدر میتواند روح شما را شارژ کند. ممکن است برای شروع این سفر پر هیجان، عجله داشته باشید، اما اجازه دهید ابتدا مقدمات را برای شما فراهم کنیم تا با آموزش اصولی، کاوش در آسمان برای شما آسانتر و لذت بخشتر گردد.

پیدایش و پیشرفت پاراگلایدر در طول تاریخ هوانوردی روند کندی داشته است. مانند فرمهای دیگر هوانوردی، این ورزش حاصل تلاش نوابغ و خیال پردازانی بوده است که تجربیات و ایده های متفاوت خود را کنار هم گذاشتند تا اینکه این ورزش به شکل کنونی درآمد. روند طراحی پاراگلایدر سرعت داشت تا اینکه مشکل محدودیت مواد و قوانین طبیعت پدیدار گردید به همین صورت تکنیکهای خلبانی و آموزش نیز پیشرفت کرد تا به متدهای استاندارد و ایمن امروزی دست یافت.

پاراگلایدینگ پرواز را با کمترین تجهیزات برای ما امکان پذیر می سازد. در پاراگلایدینگ فاصله ابزاری کمی بین ما و آسمان وجود دارد و پروازی هنرمندانه را میطلبد. هارمونی و هماهنگی نزدیک بین خلبان و پاراگلایدر، به گونه ای است که گویا بال جزئی از وجود خلبان است و از ذهن او تأثیر میگیرد. به همین دلیل پرواز با پاراگلایدر، بسیار لذت بخش و هیجان انگیز است.

 قوانین طبیعی حاکم بر پرواز پاراگلایدر همان قوانینی است که یک هواپیمای جت غولپیگر را به اسمان میبرد. جریان هوا حول بال ایجاد نیروی بالابری میکند که میتواند وزن خلبان را تحمل کرده و آنرا در هوا نگهدارد. نیروی پیشبرنده پاراگلایدری که موتور ندارد چیزی نیست جز جاذبه زمین! بهتر است بگوییم همان چیزی که ما باید بر آن غلبه کنیم تا به اسمان برویم به ما کمک میکند تا با سر خوردن در آسمان لذت پرواز را تجربه کنیم و این واقعا لذت بخش و هیجان انگیز است.

 

 

چه تجهیزاتی برای پرواز لازم است؟

 

 شاید در مواردی به تجهیزات پاراگلایدر ارزانی برخورد کنید و یا از طرف دیگران به شما پیشنهاد شود. اما مراقب باشید که پاراگلایدرهای قدیمی به دلایل فنی که شاید در نگاه عادی خود را نشان ندهند الزاماً مناسب پرواز نیستند. افزایش نفوذپذیری و ضعیف شدن پارچه بال، کاهش استحکام لاینها، تغییر طول یافتن لاینها (هرچند اندک) و دلایل دیگری وجود دارد که یک پاراگلایدر کهنه را فاقد امنیت کافی در پرواز مینماید. توجه داشته باشید که اغلب با اینگونه خریدها پول خود را هدر میدهید. از طرف دیگر بهتر است وسوسه نشوید که به طور خودآموز یا از طریق دوستان به یادگیری مبادرت کنید. بسیاری از خطرهای احتمالی در آموزش و پرواز، در طی سالهای زیادی، تجربه و شناسایی شده اند. اینکه دوباره بخواهید همه آنها را تکرار کنید عاقلانه نیست. هر چه برای یادگیری هزینه کنید در هزینه های استهلاک پاراگلایدر و سلامتی و لذتی که از پروازهایتان خواهید برد جبران میشود. اگر علاقه مند به خرید تجهیزات دست دوم هستید آنها را توسط یک فرد حرفه ای و مجرب (مثلا مربیتان) ارزیابی و آزمایش کنید.

آنچه که شما برای انجام پرواز با پاراگلایدر به آن نیاز دارید عبارت است از:

  • بال پاراگلایدر (که برخی به آن چتر و یا کانوپی نیز میگویند)
  • صندلی پرواز (هارنس) که خلبان در آن قرار میگیرد.
  • چتر کمکی (یا اضطراری) که درون صندلی پرواز جاگذاری شده و برای موارد اضطراری استفاده میشود.
  • هلمت (کلاه ایمنی پرواز)
  • لباس مناسب پرواز (شامل پوتین و دستکش و ...)
  • رادیو (یا همان بیسیم) برای ارتباط با مربی و سایرین

 

چه مکانهایی مناسب پرواز است؟

 

 حتماً در مکانهای مشخص شده و تأیید شده پرواز کنید. در اکثر کشورهای جهان تعیین خط مشی آموزشی، ایمنی و ارزیابی مربیان زیر نظر دولت است. در هرکشوری سازمانی عهده دار نظارت بر ورزشهای هوایي است که از طرف دولت کنترل میگردد. اشغال حریم هوایي، تنها با هماهنگی و مجوزهای لازم امکان پذیر است. پس الزامی است در جریان آموزشها با این قوانین و مقررات آشنا شوید و مطابق مقررات اعلام شده پرواز کنید. همچنین از طریق همین مراکز و سازمانها میتوانید از صلاحیت آموزشگاه و یا مربی که میخواهید تحت نظر وی آموزش را شروع کنید مطلع شوید. شما از طریق اینترنت می توانید اطلاعات مفیدی بدست آورید. بسیاری از خلبانان از طریق شبکه اینترنت با هم در ارتباط هستند و میتوانند شما را در مورد مناطق دیگر راهنمایی کنند. داشتن دوستان پروازی خوب و عاقل، بسیار مفید است چرا که میتوانند به پیشرفت شما کمک کنند. به همین دلیل تأکید میکنیم دوستانی از بین خلبانان باسابقه تر در منطقه خود بیابید.

هر کشوری قوانین پروازی مخصوص خود را در پرواز با پاراگلایدر دارد. اما به طور کلی قوانین پرواز با پاراگلایدر به اندازه قوانین مربوط به هواپیماها سخت گیرانه نیست.
معمولا در اغلب شهرها و استانها مکانهای تآیید شده ای موسوم به سایت پاراگلایدر وجود دارد که شما میتوانید با هماهنگی باشگاه یا مربیان آن منطقه هماهنگی لازم را با کمیته ورزشهای هوایی آن استان انجام داده و برای پرواز از سایتهای پروازی استفاده کنید.

 

 

چه لباس مناسب پروازه؟

 

 بیشتر خلبانان پاراگلایدر اغلب از پوتینهای مخصوص پرواز استفاده می کنند. مهمترین خصوصیت این پوتینها محکم نگه داشتن مچ پا است، مثل پوتین اسکی. درست است که با این پوتین نمیتوانید مثل کفشهای اسپرت معمولی تند بدوید. اما ميتوانید سرعت لازم برای برخاست را در دویدن به دست آورید. مربی از شما انتظار ندارد که یک جفت پوتین ویژه برای آموزش خریداری کنید. اگر کفش مناسب کوه که مچ پا را محکم نگه میدارد داشته باشید کافیست. اما این پوتین نباید قلاب آزاد داشته باشد که به لاینهای بال گیر کند. کفشهای اسپرت معمولی هم برای تمرینات اولیه بد نیستند. به هرحال باید ببینید که مربیتان از شما چه میخواهد. مجبور نیستید پوتین فوق العاده سنگین بپوشید اما پوشیدن صندل هم جایز نیست.

استفاده از دستکش را نیز جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به دستها توسط رایزرها هنگام لانچ و لاین کنترل در پرواز حتی در هوای گرم توصیه میشود. البته بدون دستکش هم میتوانید پرواز کنید اما توصیه می کنیم حتماً از دستکش نخی سبک در هوای گرم و از دستکش ضخیم در هوای سرد استفاده کنید.

 

خطرات و ریسک پرواز چقدر است؟

 

 پرواز با پاراگلایدر همانند اسکی، صخره نوردی، غواصی و دیگر ورزشهای ماجراجویانه خالی از خطر نیست. اما ما بر این باوریم که این ورزش میتواند به اندازه پرواز با هواپیما ایمن باشد. بنا به دلایلی پرواز با پاراگلایدر حتی از رانندگی مطمئنتر است. به هرحال سرعت ما در پرواز بسیار کمتر از سرعت ما در رانندگی است و از طرف دیگر، کمتر از بابت خطاها و بیتوجهی های رانندگان دیگر نگرانیم.
اساس یک پرواز ایمن همچون کل زندگی، مدیریت خطر است. در طول دوره آموزشی شما تصمیم گیری و تشخیص صحیح را بر اساس سالها تجربه مربیان کل جهان فرا خواهید گرفت. وجود تفکر صحیح و اهمیت دادن به افزایش قدرت تشخیص و قضاوت صحیح، شما را در داشتن پروازی ایمن و مطمئن یاری میدهد.

ترس احساسی غیر عادی در پرواز با پاراگلایدر نیست. ترس از ارتفاع یا ترس از داشتن تجربیات جدید، طبیعی و از موجبات ایمنی هر فرد است. نکته مهم طرز برخورد ما با این ترس است. در حقیقت ترس کنترل شده، اساس یک پرواز سالم است. شما تمرین را در زمین مسطح شروع کرده و کم کم به ارتفاع میروید. اولین پرواز انفرادی، یک تجربه رهایی لذت بخش برای شما خواهد بود. در هر صورت آموزشها طوری طراحی شده است که ضمن آموزش، ایمنی شما را تأمین کند و ترس را به حداقل و لذت را به حداکثر برساند.

 

برای یادگیری پرواز از کجا شروع گنم؟

آموزش پرواز بسیار لذت بخش است اما باید در مسیر آموزشی امن قدم بگذارید. بهترین راه این است که پرواز را با کمک یک مربی با تجربه و آموزش دیده فرا بگیرید. برای یافتن مربی خوب از سازمانهای رسمی کشور و یا خلبانان باتجربه پرس و جو کنید یک آموزشگاه خوب شما را از طریق نشان دادن ویدئو، عکس، و پروازهای زنده در سایت با پاراگلایدر آشنا میکند.

ممکن است شما اطلاعاتی از قبل در مورد علم پرواز داشته باشید. بهتر است این اطلاعات را با مربی در میان بگذارید تا وی بهتر بداند که شما به آموختن چه مطالبی بیشتر نیاز دارید. بعد از این، دروس تئوری را میگذرانید. سپس تمریناتتان را روی زمین صاف و یا با پرواز دونفره شروع میکنید و کم کم پیش میروید تا جایی که در هر ارتفاعی به راحتی پرواز را کنترل کنید. در مرحله آموزش، آموزشگاه کلیه تجهیزات مورد نیاز شما شامل بال، هارنس و کلاه ایمنی را با توجه به سایز و مهارتتان برایتان فراهم میکند. بیشتر آموزشگاه ها آمادگی ثبت نام افراد در هر سایز و وزن، برای خانمها و آقایان را دارند. اگر سایز و یا وزن شما زیادی کم یا زیاد است پیش از شروع آموزش مطمئن شوید که آموزشگاه تجهیزات مناسب سایز شما را برایتان فراهم میکند. میزان هزینه و زمانی که شما لازم است باید برای آموزش پرواز صرف کنید تا به یک خلبان مستقل تبدیل شوید به خودتان و شرایط منطقه بستگی دارد. هرچه شرایط آب و هوایی منطقه بهتر باشد و وقت آزاد بیشتری برای تمرین داشته باشید زودتر به نتیجه میرسید.

به یاد داشته باشید که پاراگلایدر یکی از ارزانترین راههای قدم گذاشتن به آسمان است.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید:

09127500206 مهندس هاشمی

 

از پیج اینستاگرام ما دیدن کنید:

@letsfly.ir